خانه / مقالات / روش مطالعه ی مبحث ژنتیک برای کنکور

روش مطالعه ی مبحث ژنتیک برای کنکور

شاید شما هم شنیده باشید که بعضی از معلمان یا دانش آموزان کنکوری می گویند که سخت ترین ژنتیکبخش زیست شناسی مبحث ژنتیک است .

 واقعیت این است که تصور اغلب دانش آموزان از ژنتیک ، فقط فصل هشتم سال سوم می باشد ؛ در صورتی که مبحث ژنتیک شامل فصل های ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۸ ، ۹ سوم و فصل ۵ پیش دانشگاهی است و همچنین تا حدودی فصل های ۱ و ۲ پیش دانشگاهی را هم دربر می گیرد و جالب اینجاست که بیشترین مشکل دانش آموزان با مبحث ژنتیک مربوط به فصل ۸ سال سوم است ، درصورتی که حداکثر ۳ تست از این فصل درکنکور آورده می شود و متاسفانه بیشتر دانش آموزان بدون توجه به این مسئله وقت زیادی را صرف مطالعه و یادگیری تکنیک های این فصل می کنند و این کار باعث شده که نسبت به بقیه ی فصل های کتاب های زیست که شاید دارای اهمیت برابر یا بیشتری هستند و از میزان دشواری کمتری برخوردارند غافل شوند و بنابراین نتیجه ی خوبی در آزمون های آزمایشی و کنکور نگیرند . اغلب این افراد حتی نمی توانند سوالات ژنتیک را به خوبی حل کنند . چون بعد از مدتی که برای مطالعه و یادگیری این فصل وقت گذاشته اند ، آن را رها کرده و تصور می کنند که آن را کاملا یاد گرفته اند ! و آماده ی پاسخ گویی به هر تیپ سوال در این زمینه هستند.درصورتی که یادگیری مسائل ژنتیک یک امر پیوسته است و به یک برنامه ریزی بلند مدت و منظم نیاز دارد.

فقط ۱۰ دقیقه در روز وقت بگذارید :

از نظر بنده روزی ۱۰ دقیقه وقت گذاشتن برای یادگیری نکات این فصل کافی است. این کار باعث می شود که این نکات پس از مدتی در ذهنتان تثبیت شده و دیگر نیازی نباشد که برای یادگیری این نکات به کلاس کنکور خاصی مراجعه کنید و هزینه ی زیادی را که معلوم نیست واقعا چقدر موثر واقع شود را متحمل شوید . تا جایی که ممکن است در این مبحث تست حل کنید تا با هر نوع تستی که  ممکن است در کنکور مطرح شود آشنا شوید و از آنجایی که حل سوالات این مبحث بسیار وقت گیر است سعی کنید سریع ترین روش ها وشگردهای حل این نوع سوالات را یاد بگیرید . حتی الامکان تست ها را به صورت زمان دار حل کنید و سعی کنید مدت زمان حل این نوع سوالات را به زیر ۱ دقیقه برسانید.

از چه منابعی برای مطالعه ی ژنتیک استفاده کنیم:

می توانید برای یادگیری نکات ژنتیک از یکی از کتاب های خود آموز ژنتیک کانون فرهنگی آموزش و یا کتاب ژنتیک دکتر آرام فر استفاده کنید . اگر تست های کنکور را بررسی کرده باشید متوجه می شوید که تنوع سوالاتی که در مبحث ژنتیک مطرح می شود زیاد نیست و معمولا نوع سوالات تکراری و حول نکات خاصی نظیر دودمانه یا گروه خونی و.. می باشد بنابراین نکاتی که یاد می گیرید باید پیرامون تیپ سوالاتی باشد که در کنکور مطرح می شوند بنابراین زیاد وارد جزئیات ژنتیک نشوید که هم وقت خود را بیهوده تلف کرده و هم سر جلسه ی کنکور برای پیدا کردن راه حل این نوع سوالات دچار سردرگمی می شوید!

پیروز و موفق باشید

یوسف محمدیانی

درباره ی یوسف محمدیانی

یوسف محمدیانی هستم مدرس زیست شناسی کنکور و المپیاد و قصد دارم در این وبسایت مطالب مهم و کاربردی در این زمینه را با شما به اشتراک بگذارم. با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی

سلول چیست؟

سلول چیست ؟ مبحثی گمنام در کتاب درسی دهم!

در نظام قدیم یعنی درکتاب های درسی دوم دبیرستان مبحث سلول یا یاخته به طورنسبتا …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *