خانه / مقالات / روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور

روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور

slid2درس زیست شناسی با ضریب ۱۲ مهمترین درس رشته ی تجربی است و مطمئنا تاثیر زیادی در رسیدن افراد به رشته های خوب این رشته مثل پزشکی و دندانپزشکی و… داره بنابراین بسیاری از کنکوری های عزیز ممکنه این سوال رو داشته باشند که باید زیست رو چه جوری بخونیم؟  از اونجایی که روش مطالعه زیست شناسی مبحثی بسیار مفصل هست در اینجا فقط قصد داریم یک روند کلی برای مطالعه ی کتاب رو برای شما ارائه کنیم.

۱) تعیین زمان مطالعه (چقدر وقت برای زیست در نظر بگیریم؟)

از آنجایی که درس زیست مهمترین درس رشته ی علوم تجربی هست باید دانش آموز یک وقت مناسب برای این درس در روز در نظر بگیره و باید این روند مطالعه رو به صورت مستمر و روزانه تکرار کنه توصیه ی ما اینه که ۲۵% تا ۳۰% وقت مطالعه ی روزانه ی خودشون رو به این درس اختصاص بدن یعنی اگر روزی ۴ ساعت مطالعه در روز دارید یک ساعت رو به این درس اختصاص بدید.

۲) تعیین مکان مناسب برای مطالعه (کجا مطالعه کنم؟)

سعی کنید یک مکان ثابت برای مطالعه زیست و همچنین برای بقیه ی دروس خود انتخاب کنند از اونجایی که مطالعه ی کتاب زیست فرار هستند، سعی کنید هر گونه عوامل حواس پرتی رو از خودتون جدا کنید. به هیچ وجه موبایل همراتون نباشه اگرم هست خاموش یا سایلنت کنید و گوشی رو برعکس روی میز بذارید تا اصلا متوجه تماس یا پیامی که تازه برای شما فرستاده شده ، نشید. به هیج وجه در حالت خوابیده یا در حال راه رفتن کتاب نخونید چون در این حالت ها خیلی زود انرژی بدن تحلیل میره و همچنین خیلی زود مطالب از یاد میرن. حتما حتما پشت میز با یک صندلی راحت و استاندارد بشینید. مکانی که مطالعه می کنید باید از نور کافی برخوردار باشه در صورتی که می بینید شرایط مناسب نیست می توانید از چراغ مطالعه ی مناسبی استفاده کنید.

توصیه ی همیشگی اما این بار به زبان دیگر:

شاید شما هم شنیدید که میگن درسی که داده میشه رو همون روز مطالعه کنید ولی خب وقتی خونه اومدیم به هیج وجه سراغش نرفتیم و کلا تا زمان امتحان کتابو گذاشتیم کنار اما من یک پیشنهاد دارم که مطمئنا خیلی بهتر عملی میشه به شرطی که حداقل یک هفته اونو اجرایی کنید. اونم اینه که وقتی معلم درس رو میده اولا به صورت فعال به صحبتاش گوش بدیم و همچنین بعد از اینکه درسش تموم شد همون جا یعنی سر کلاس چند صفحه یا حداقل چند خط از مطالبی که معلم درس داده رو مطالعه کنید به عبارتی کارو زخمی کنید بنابراین شما بخشی از کتاب رو برای مطالعه شروع کردید مطمئنا وقتی به خونه برید به مطالعه ی بقیه ی کتاب ادامه میدید و این توصیه ی همیشگی مشاوران که برای خیلی از ما یک حرف آرمانی به حساب می اومد اجرایی میشه …

لپ کلام: زیست رو چه جوری بخونیم؟study-night-quiz1

بعد از اینکه زمان و مکان مناسب زیست شناسی رو مشخص کردیم زمان رو به ۳ بخش تقسیم می کنیم:

  1. بخش اول (هدف گذاری و مرور مطالب مطالعه ی قبل-۲۰% وقت مطالعه)
  2. بخش دوم (مطالعه ی مبحث جدید-۶۰% وقت مطالعه)
  3. بخش سوم (زدن تست های تالیفی خط به خط-۲۰% وقت مطالعه)

نکته: تقسیم بندی این بخش ها از نظر زمانی نسبی است و می تواند با توجه به شرایط شما قابل تغییر و کم یا زیاد شود.

بخش اول (هدف گذاری و مرور مطالب مطالعه ی قبلی):

در بخش اول که حدود ۲۰ درصد کل وقت رو به خودش اختصاص میده دقیقا مشخص می کنیم که در پایان وقت مطالعه ی امروز به کجای کتاب می رسیم، دقت کنید این مسئله بسیار مهم است زیرا تا وقتی که شما هدفی نداشته باشید به هیج وجه مطالعه خوبی نخواهید داشت حتی اگر قصد داشته باشید ۱ خط کتاب رو مطالعه کنید ! .بعدش مطالبی که در روز قبل مطالعه کردید رو مرور می کنید که انشاالله در مقالات بعدی در مورد روش های مختلف مرور صحبت می کنیم.

بخش دوم (مطالعه ی مبحث جدید):

در هنگام مطالعه ی مبحث جدید به هیج وجه به جزئیات مثل قید ها و نکات ترکیبی با فصل های دیگر توجه نکنید و فقط با هدف فهمیدن مطلب مطالعه کنید و به شکل هایی که در کنار متن قرار داره توجه کنید تا تاثیر یادگیری بیشتر بشه مثلا اگر در متن کتاب نوشته شده که در انتهای معده دریچه ای به نام پیلور وجود داره در شکل هایی که در اطراف متن کتاب وجود داره دنبال جایگاه پیلور بگردید که مثلا در سمت چپ بدن قرار داره یا در سمت راست بدن همچنین به موقعیت هر یک از اجزا نسبت به بقیه ی اجزا توجه کنید مثلا موقعیت پیلور نسبت به کبد یا لوزالمعده چگونه است؟

پس از اینکه به خوبی مفاهیم متن کتاب رو درک کردید لازمه که یک بار دیگه کتاب رو به دقت بیشتری مطالعه کنید؛ این بار به قید ها هم دقت می کنید و تا حد امکان علت این که از قیدی مثل بیشتر یا اغلب استفاده شده رو پیدا می کنیم تا بهتر در ذهنمان آن را ذخیره کنیم و حتما بین مطالبی که تازه مطالعه کردید و مطالبی که در صفحات قبل یا فصل های قبل یا حتی کتاب های سال های قبل ( یعنی دوم و سوم ) ارتباط برقرار می کنید (البته این موضوع برای دانش آموزان چهارم یا پیش دانشگاهی بسیار حائز اهمیت است).همچنین به متن فعالیت های کتاب هم دقت کنید و نکاتی که در دل فعالیت ها وجود داره رو دربیارید.

گام سوم (تست زنی):

پس از اینکه متن کتاب رو با دقت مطالعه کردید حالا نوبت به تست زنی می رسد، خیلی از مشاوران و حتی معلمان خوب زیست شناسی توصیه می کنند بعد از مطالعه ی زیست شناسی تست زنی صورت نگیرد ولی به نظر من دانش آموز باید پس از مطالعه ی کتاب باید چند تست تالیفی و به عبارتی تست هایی که مولف بانک تست از خط به خط کتاب درسی مطرح کرده رو بدون درنظر گرفتن زمان حل کنه البته در این روش شما نباید به نتیجه ی حل تست توجه کنید هدف از این روش تست زنی تثبیت مطالب تازه مطالعه شده است و دراینجا قصد نداریم که خودمون رو مورد ارزیابی قرار بدیم . چون شما تازه متن کتاب رو مطالعه کردید طبیعتا اگر تست های تالیف شده از نوع آسان باشند شما تمام یا بیشتر تست ها را به درستی پاسخ می دهید و اگر هم از نوع سخت باشد جواب دادن به تمام سوالات بسیار دشوار خواهد بود . پس از اینکه مرحله ی تست زنی به پایان رسید باید جواب سوالاتی را که غلط یا با شک جواب داده اید (هر چند درست بوده) رو بررسی کنید و سعی کنید اگر نکته ای تو اون تست وجود داشته در کتاب با یک رنگ خاص مشخص کنید تا زمانی که یه بار دیگه خواستید کتاب رو مطالعه کنید با دقت بیشتری به این نکات توجه کنید.

تست های جمع بندی: پس از اینکه مطالعه ی یک فصل از کتاب به پایان رسید موقع آن است که با زدن تست های زمان دار و ترجیحا سراسری میزان تسلط خود را به این فصل ارزیابی کنید. پس از زدن تست های جمع بندی و بررسی صحیح و غلط بودن پاسخ تست ها باید پاسخ تشریحی هر یک از تست ها بخصوص تست های سراسری رو بررسی کنید و دلایل صحیح یا غلط بودن یا صحیح بودن هر یک از گزینه ها رو مورد بررسی قرار بدید.

در مقالات بعد بیشتر در مورد انواع روش‌های مطالعه و مرور صحبت می‌کنیم. امیدوارم از مطالعه‌ی این مقاله لذت برده باشید.

یوسف محمدیانی

درباره ی یوسف محمدیانی

یوسف محمدیانی هستم مدرس زیست شناسی کنکور و المپیاد و قصد دارم در این وبسایت مطالب مهم و کاربردی در این زمینه را با شما به اشتراک بگذارم. با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی

سلول چیست؟

سلول چیست ؟ مبحثی گمنام در کتاب درسی دهم!

در نظام قدیم یعنی درکتاب های درسی دوم دبیرستان مبحث سلول یا یاخته به طورنسبتا …

۲ دیدگاه

  1. سلام خسته نباشید، تشکر و آرزوی توفیق روز افزون برای شما

  2. فرشاد شیدایی دبیر شیمی

    سلام مطالب جالب و مفیدی دارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *